Najczęstsze usterki laptopów

Najpopularniejsze usterki laptopów

Uszkodzone matryce

Matryca oraz dysk HDD to najwrażliwsze na uderzenia podzespoły każdego laptopa. Wystarczy – czasem niezbyt mocne – uderzenie, aby na naszym ekranie pojawił się soczysty pajączek ze zbitego szkła, połączony z czarnym tłem. Zdarza się też, że padnie sama z siebie – wtedy ekran może migać, pokazywać dziwne pasy, przekłamywać kolory lub najzwyczajniej w świecie nie działać. Jedyną naprawą jest jej wymiana,

Zalania

Jedne z najgorszych uszkodzeń. W zależności od ilości i rodzaju cieczy, sprzęt czasem jest do odratowania akceptowalnymi kosztami – mała ilość cieczy wylana na klawiaturę w 99% skutkuje tylko klawiaturą do wymiany, a czasem nasz laptop może nadawać się tylko na złom – zalana płyta główna, uszkodzone układy zasilania, zalany dysk twardy. Jedyna bezpieczna dla elektroniki ciecz to alkohol izopropylowy, którym właśnie takie zalane płyty można czyścić. Nawet jeśli zalany laptop działa, to po czasie zalane elementy zaczną korodować, uniemożliwiając naprawę lub drastycznie zwiększając jej koszta.

Uszkodzone obudowy

Plastik ma to do siebie, że potrafi się połamać. Czasem trzeba laptopowi w tym pomóc- uderzając nim lub w niego, a w przypadku tańszych laptopów odczekać aż po paru latach obudowa popęka sama z siebie. Najbardziej narażonymi miejscami są okolice zawiasów – w obudowie dolnej, jak i klapie matrycy, mocowania złącz zasilania umiejscowione w obudowie laptopa, a także okolice układu chłodzenia – nagrzewający i ochładzający się plastik po czasie traci swoje właściwości i może zacząć się kruszyć sam z siebie.

Przegrzewający się laptop

Układ chłodzenia warto wyczyścić raz na rok. Dlaczego? Z dwóch powodów:
1. Kurz skutecznie osiada na radiatorach, które nie oddają wtedy tyle ciepła, ile powinny.
2. Pasta termoprzewodząca oraz termopady po czasie tracą swoje właściwości i trzeba je po prostu wymienić.

Przegrzewający się sprzęt będzie poddawał się zjawisku tzw. throttlingu – nagrzewające się podzespoły w obawie przed przegrzaniem będą obniżać swoją wydajność, co w rezultacie spowoduje wolniejszą pracę komputera.

Dłuższa praca na przegrzewającym się komputerze drastycznie obniży jego wydajność, a z czasem może dojść do uszkodzeń podzespołów poprzez ich przegrzanie.

 

Wyrwane i wyłamane złącza, porty, gniazda i wtyczki

Przypadkowe uderzenie w wystający pendrive czy wyrwanie nogą kabla od zasilacza to także popularne usterki. Uszkodzone gniazda w laptopie nadają się tylko do wymiany, w najgorszym wypadku mogą powodować zwarcia na innych podzespołach. Uszkodzone końcówki zasilacza można wymienić lub polutować kable, dobrze przeprowadzona naprawa będzie służyć lepiej niż najtańszy zamiennik zasilacza.

Dyski i systemy, wirusy i zbędne programy

Czasem zdarza się, że format nie wystarcza, komputer dalej zamula tak jak przed reinstalacją systemu (albo i gorzej), zacina się, sypie bluescreenami i denerwuje nas jeszcze bardziej. W większości takich przypadków uszkodzony jest dysk twardy. Można próbować go naprawić – jeśli pojawiające się na nim tzw. bad sectory są spowodowane złym nadpisaniem plików. Jeśli uszkodzenia są jednak fizyczne – elektronika, zespół głowic, sam talerz – dysk nadaje się tylko do wymiany i można próbować instalować na nim każdy dostępny system, ale i tak nie będzie to działać.

Nagromadzone podczas użytkowania programy, zbędne pliki tymczasowe, wirusy oraz inne oprogramowanie które tylko zajmuje miejsce na dysku i spowalnia komputer w większości przypadków można usunąć, poprawiając pracę komputera bez konieczności reinstalacji systemu operacyjnego.

Planujesz wymienić sprzęt na nowszy? Mamy parę porad specjalnie dla Ciebie

Planujesz wymienić laptop na nowszy? Oto parę porad dla Ciebie

1. Określ do czego jest Ci potrzebny komputer
Każdy z nas inaczej korzysta ze swojego laptopa. Przemyśl dobrze czy potrzebujesz ultra wydajnej maszyny do najnowszych gier, czy mobilnego centrum multimedialnego do pracy w Internecie. Źle dobierając sprzęt możesz przepłacić lub być z niego niezadowolony, gdy nowy komputer nie będzie do końca spełniał wszystkich Twoich oczekiwań.

2. Opinie i testy
Przed wyruszeniem do sklepu warto przejrzeć oferty on-line. Żaden sklep nie ma każdego modelu na stanie, a czasem czekając parę dni więcej można mieć dużo lepszy sprzęt. Warto także zobaczyć testy i poczytać opinie upatrzonego komputera na niezależnych portalach i forach, popytać znajomych lub rodziny. Jeśli masz w rodzinie kogoś kto zna się na sprzęcie komputerowym- zabierz go ze sobą do sklepu albo poproś o pomoc w doborze komputera.

3. Wybór sklepu
Supermarkety „nie dla idiotów” lub sklepy które w asortymencie mają dosłownie wszystko nie mają dużego wyboru jeśli chodzi o komputery, czasem są tam wystawione niezbyt dobre modele, które normalnie ciężko byłoby sprzedać. Polecamy sklepy typowo komputerowe które skoncentrowane są głównie na sprzęcie komputerowym i peryferiach, gdzie jest większy wybór oraz fachowe doradztwo.

4. Nie wierz wszystkim reklamom
Zewsząd słychać reklamy „PROCESOR INTEL DYSK TYSIONC GRAFIKA DWA GIGA”
Nie daj się nabrać! Markety AGD czasami wystawiają na sprzedaż tzw. Leżaki magazynowe lub laptopy które- dokładnie mówiąc- są już przestarzałe. Taki laptop może mieć jeszcze wydajny procesor- który premierę miał 3 lata temu. W tej sytuacji kupisz w sklepie komputer płacąc jak za nowy, a sprzęt będzie miał paruletnią specyfikację.

5. Sprzęt używany to też dobry wybór
Nie oszukujmy się- najtańszy sprzęt sprzedawany czasem nawet w dyskontach nie może być dobry. Jedyny ich plus to bardzo niska cena, która odbija się na jakości wykonania oraz wydajności komputera. W kwocie do 1500zł polecamy laptopy używane lub poleasingowe, które będą działać dużo lepiej niż nowy sprzęt w tej cenie, będą znacznie wytrzymalsze i lepiej wykonane a czasem- w zależności od sprzedawcy- okres gwarancji jest taki sam, lub niewiele mniejszy.

Sprzęt używany z gwarancją, nowe laptopy, pomoc w doborze komputera
Serwis komputerowy VEGA, Ruda Śląska ul. Nowary 1a

Jak bezpiecznie i komfortowo korzystać z internetu? mamy parę sprawdzonych porad.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Internetem, albo pomimo jakiegoś czasu korzystania z sieci czujesz się nieswojo, mamy dla Ciebie parę praktycznych porad.

  1. Pobieranie plików.

Czasami chcemy ściągnąć jakiś darmowy program do odtwarzania muzyki, wtyczkę do przeglądarki lub wzór dokumentu. Najlepiej robić to ze stron producentów tych programów- wtedy można mieć największą pewność, że dany program będzie poprawnie działać i nie będzie pełen wirusów. Jeśli nie ma takiej możliwości- uważaj na podejrzane przyciski „pobierz”, dokładnie czytaj wszystkie informacje pojawiające się na ekranie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości- zrezygnuj z instalacji. Wiele serwisów wraz z instalacją potrzebnych nam rzeczy oferuje opcjonalną instalację innych programów, najczęściej zbędnych- trzeba więc dokładnie przeczytać całość wymagań instalacji, żeby pobrać i zainstalować tylko to co chcemy.

  1. Poczta Elektroniczna

Jeśli korzystasz z poczty e-mail, musisz uważać na wiele rzeczy. Wiadomości ze spamem mogą nie tylko uprzykrzyć życie, ale także zawirusować cały komputer, lub wykraść ważne dane osobowe- Nazwiska, numery kart kredytowych, numery PESEL. Nie otwieraj załączników wysłanych przez nieznane Ci osoby, oraz nie podawaj nieznanym swoich danych osobowych. Uważaj na fałszywe wiadomości od operatorów i banków, szczególnie tych z których usług nie korzystasz. Jeśli Twój bank lub operator wysyła Ci maila, i masz co do niego wątpliwości- skontaktuj się z ich pomocą techniczna, gdzie dowiesz się czy dana wiadomość na pewno jest od nich.

  1. Zabezpieczenie sieci

Zadbaj o to aby Twoja sieć domowa była bezpieczna. Zmień dane logowania do routera, oraz ustaw mocne hasło Wi-Fi, aby nikt niepowołany nie podłączył się do Twojego Internetu. Nie podawaj tych nieznajomym i niezaufanym osobom. Nie łącz się z podejrzanymi sieciami niezabezpieczonymi, mogą one być stworzone tylko w celu wykradania danych.

  1. Zabezpieczenie komputera

Program Antywirusowy to podstawa, pamiętaj o jego regularnym aktualizowaniu. Warto co jakiś czas przeskanować komputer specjalistycznymi programami do wykrywania malware i adware. Warto też przejrzeć w listę zainstalowanych programów, czy wśród nich nie pojawiło się coś dziwnego, czego nie instalowaliśmy.

To wszystko zwiększy komfort i bezpieczeństwo korzystania  z Internetu

Co warto wiedzieć i – w miarę możliwości – zrobić przed oddaniem komputera do serwisu.

 

Jeśli planujesz oddać swój komputer do naprawy, to mamy dla Ciebie kilka porad.

 

1. Zadbaj o swoje dane.

Jeśli masz taką możliwość – zrób kopię zapasową ważnych danych. Będziesz spać spokojniej z wiedzą, że Twoje zdjęcia z wakacji, dokumenty do pracy lub filmy z wnukami są bezpieczne na dysku zewnętrznym w szufladzie. 

 

2. Dokładnie powiedz co się stało.

Każda informacja o tym co działo się z komputerem jest ważna. Komputer nie odpala po aktualizacji systemu? Poinformuj nas o tym, zamiast powiedzieć tylko że nie działa. Nie reaguje na przycisk po upadku? Nie idź w zaparte że wczoraj działał normalnie i absolutnie nic nie mogło się z nim stać. Nie ukrywaj ważnych informacji- przykładowo, jeśli komputer był zalany i dowiemy się o tym dopiero po zrobieniu innych rzeczy i rozkręceniu laptopa, to zwiększa to czas i koszta naprawy. Im więcej istotnych informacji przekażesz nam przy oddawaniu sprzętu- tym lepiej dla Ciebie. 

 

3.Podstawowa wiedza.

Telefonicznie nie zawsze możemy powiedzieć co jest uszkodzone i ile mogła by kosztować naprawa. Często niedziałający program okazuje się nie uruchamiającym się systemem, zepsuta matryca – uszkodzoną kartą graficzną, złamany zawias – połamaną obudową w miejscu jego mocowania. Jeśli nie jesteś pewien co jest nie tak z Twoim komputerem lub nie znasz się aż tak na jego działaniu, najlepszym wyjściem jest zabranie komputera do serwisu – oględziny na miejscu na pewno rozwieją wszystkie wątpliwości, a nam oszczędzą domysłów i strzelania, co może być awarią. 

 

4. Do serwisu! 

Nikt nie lubi pracować na brudnym sprzęcie, dlatego warto przetrzeć mocno zabrudzoną obudowę. Najlepiej zabrać ze sobą zasilacz – w wielu przypadkach to on jest winowajcą problemów z uruchamianiem się laptopa. Jeśli mamy odwirusować system – przyda nam się hasło logowania do niego, a także informacja czy jakieś dane są do zachowania. Twój komputer zostaje w dobrych rękach i z pewnością zostanie naprawiony, o czym zostaniesz poinformowany telefonicznie.