0

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z Internetem, albo pomimo jakiegoś czasu korzystania z sieci czujesz się nieswojo, mamy dla Ciebie parę praktycznych porad.

  1. Pobieranie plików.

Czasami chcemy ściągnąć jakiś darmowy program do odtwarzania muzyki, wtyczkę do przeglądarki lub wzór dokumentu. Najlepiej robić to ze stron producentów tych programów- wtedy można mieć największą pewność, że dany program będzie poprawnie działać i nie będzie pełen wirusów. Jeśli nie ma takiej możliwości- uważaj na podejrzane przyciski „pobierz”, dokładnie czytaj wszystkie informacje pojawiające się na ekranie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości- zrezygnuj z instalacji. Wiele serwisów wraz z instalacją potrzebnych nam rzeczy oferuje opcjonalną instalację innych programów, najczęściej zbędnych- trzeba więc dokładnie przeczytać całość wymagań instalacji, żeby pobrać i zainstalować tylko to co chcemy.

  1. Poczta Elektroniczna

Jeśli korzystasz z poczty e-mail, musisz uważać na wiele rzeczy. Wiadomości ze spamem mogą nie tylko uprzykrzyć życie, ale także zawirusować cały komputer, lub wykraść ważne dane osobowe- Nazwiska, numery kart kredytowych, numery PESEL. Nie otwieraj załączników wysłanych przez nieznane Ci osoby, oraz nie podawaj nieznanym swoich danych osobowych. Uważaj na fałszywe wiadomości od operatorów i banków, szczególnie tych z których usług nie korzystasz. Jeśli Twój bank lub operator wysyła Ci maila, i masz co do niego wątpliwości- skontaktuj się z ich pomocą techniczna, gdzie dowiesz się czy dana wiadomość na pewno jest od nich.

  1. Zabezpieczenie sieci

Zadbaj o to aby Twoja sieć domowa była bezpieczna. Zmień dane logowania do routera, oraz ustaw mocne hasło Wi-Fi, aby nikt niepowołany nie podłączył się do Twojego Internetu. Nie podawaj tych nieznajomym i niezaufanym osobom. Nie łącz się z podejrzanymi sieciami niezabezpieczonymi, mogą one być stworzone tylko w celu wykradania danych.

  1. Zabezpieczenie komputera

Program Antywirusowy to podstawa, pamiętaj o jego regularnym aktualizowaniu. Warto co jakiś czas przeskanować komputer specjalistycznymi programami do wykrywania malware i adware. Warto też przejrzeć w listę zainstalowanych programów, czy wśród nich nie pojawiło się coś dziwnego, czego nie instalowaliśmy.

To wszystko zwiększy komfort i bezpieczeństwo korzystania  z Internetu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *