0

Najpopularniejsze usterki laptopów

Uszkodzone matryce

Matryca oraz dysk HDD to najwrażliwsze na uderzenia podzespoły każdego laptopa. Wystarczy – czasem niezbyt mocne – uderzenie, aby na naszym ekranie pojawił się soczysty pajączek ze zbitego szkła, połączony z czarnym tłem. Zdarza się też, że padnie sama z siebie – wtedy ekran może migać, pokazywać dziwne pasy, przekłamywać kolory lub najzwyczajniej w świecie nie działać. Jedyną naprawą jest jej wymiana,

Zalania

Jedne z najgorszych uszkodzeń. W zależności od ilości i rodzaju cieczy, sprzęt czasem jest do odratowania akceptowalnymi kosztami – mała ilość cieczy wylana na klawiaturę w 99% skutkuje tylko klawiaturą do wymiany, a czasem nasz laptop może nadawać się tylko na złom – zalana płyta główna, uszkodzone układy zasilania, zalany dysk twardy. Jedyna bezpieczna dla elektroniki ciecz to alkohol izopropylowy, którym właśnie takie zalane płyty można czyścić. Nawet jeśli zalany laptop działa, to po czasie zalane elementy zaczną korodować, uniemożliwiając naprawę lub drastycznie zwiększając jej koszta.

Uszkodzone obudowy

Plastik ma to do siebie, że potrafi się połamać. Czasem trzeba laptopowi w tym pomóc- uderzając nim lub w niego, a w przypadku tańszych laptopów odczekać aż po paru latach obudowa popęka sama z siebie. Najbardziej narażonymi miejscami są okolice zawiasów – w obudowie dolnej, jak i klapie matrycy, mocowania złącz zasilania umiejscowione w obudowie laptopa, a także okolice układu chłodzenia – nagrzewający i ochładzający się plastik po czasie traci swoje właściwości i może zacząć się kruszyć sam z siebie.

Przegrzewający się laptop

Układ chłodzenia warto wyczyścić raz na rok. Dlaczego? Z dwóch powodów:
1. Kurz skutecznie osiada na radiatorach, które nie oddają wtedy tyle ciepła, ile powinny.
2. Pasta termoprzewodząca oraz termopady po czasie tracą swoje właściwości i trzeba je po prostu wymienić.

Przegrzewający się sprzęt będzie poddawał się zjawisku tzw. throttlingu – nagrzewające się podzespoły w obawie przed przegrzaniem będą obniżać swoją wydajność, co w rezultacie spowoduje wolniejszą pracę komputera.

Dłuższa praca na przegrzewającym się komputerze drastycznie obniży jego wydajność, a z czasem może dojść do uszkodzeń podzespołów poprzez ich przegrzanie.

 

Wyrwane i wyłamane złącza, porty, gniazda i wtyczki

Przypadkowe uderzenie w wystający pendrive czy wyrwanie nogą kabla od zasilacza to także popularne usterki. Uszkodzone gniazda w laptopie nadają się tylko do wymiany, w najgorszym wypadku mogą powodować zwarcia na innych podzespołach. Uszkodzone końcówki zasilacza można wymienić lub polutować kable, dobrze przeprowadzona naprawa będzie służyć lepiej niż najtańszy zamiennik zasilacza.

Dyski i systemy, wirusy i zbędne programy

Czasem zdarza się, że format nie wystarcza, komputer dalej zamula tak jak przed reinstalacją systemu (albo i gorzej), zacina się, sypie bluescreenami i denerwuje nas jeszcze bardziej. W większości takich przypadków uszkodzony jest dysk twardy. Można próbować go naprawić – jeśli pojawiające się na nim tzw. bad sectory są spowodowane złym nadpisaniem plików. Jeśli uszkodzenia są jednak fizyczne – elektronika, zespół głowic, sam talerz – dysk nadaje się tylko do wymiany i można próbować instalować na nim każdy dostępny system, ale i tak nie będzie to działać.

Nagromadzone podczas użytkowania programy, zbędne pliki tymczasowe, wirusy oraz inne oprogramowanie które tylko zajmuje miejsce na dysku i spowalnia komputer w większości przypadków można usunąć, poprawiając pracę komputera bez konieczności reinstalacji systemu operacyjnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *